Soru - Cevap

Emzik Kullanma/parmak Emme

Didem YAVUZ - 15.10.2017

Merhaba Ramazan Bey. Kızımızın İzmir'deki doktoruydunuz. Öncelikle yeni yeriniz hayırlı olsun.. Gittiğiniz için üzgün olsam da, sizin adınıza çok sevindim.. Tire halkı çok şanslı, sizin gibi bir doktoru olduğu için.. Mutluluk ve sağlık dolu günler diliyorum.
Bir konuda yardım istiyordum sizden. Kızım 3,5 aylık oldu ve elini, parmaklarını son zamanlarda devamlı emiyor. Bugüne kadar emzik vermedim. Bundan sonrası icin vermeli miyim yoksa bu şekilde devam mı etmeli? Devam ederse bırakma süresi ne zaman olur?

İlginiz icin simdiden teşekkür ediyorum..

İyi çalışmalar diliyorum..

Cevap

Dr. Ramazan Soylar - 16.10.2017

Merhaba. . Çok teşekkür ediyorum görüşleriniz için. Emme olayı bebeklerde refleks bir olaydır. Oral dönem dediğimiz bir bebeklik döneminin olmazsa olmazıdır. Bu dönemde bir eksiklik, yetersizlik ya da doyumsuzluk olursa ileride bağlanma ve güven duygusu yeterli oluşmaz. Bu nedenle emmeye kesinlikle engel olmamalıyız. Emzik önerilen bir materyal değildir. Enfeksiyon hastalıklarına, diş yapısının bozulmasına ve orta kulak iltihabına neden olabileceği için önerilmemektedir. Böyle güzel ve duyarlı bir soru için tekrar teşekkür ediyorum. Sağlık dolu günler diliyorum çocuklarımız için....

Soru Sor